Je industriálny štýl stále trendy? Samozrejme, že áno!

Industriálny štýl sa teší neutíchajúcej obľube už niekoľko rokov. Zaujímavé je, že to vyzerá tak, že táto situácia sa nezmení ani v najbližších sezónach trendov interiérového dizajnu. Samozrejme, prechádza určitými úpravami a podlieha zaujímavým interpretáciám po dizajnovej a estetickej stránke, no industriálny základ je stále mimoriadne módny a teší sa záujmu. Čo je charakteristické pre industriálny štýl a aký nábytok sa k nemu hodí?

Industriálny štýl – nápad na nadčasový interiér

Industriálny štýl vznikol v New Yorku v polovici dvadsiateho storočia, keď sa opustené priemyselné budovy a staré sklady začali premieňať na obytné priestory a umelecké štúdiá. Bol to začiatok tzv. loftov, teda interiérov vyznačujúcich sa veľkou priestrannosťou, jednoduchou dekoratívnosťou a použitím prvkov a povrchových úprav získaných z bývalých tovární a skladov. Industriálny štýl je dnes stále veľmi populárny a skvele sa uplatní nielen vo veľkých loftoch, ale aj v panelákoch, garsónkach či interiéroch rodinných domov. Dnes nie je dôležitá ani tak veľká plocha, ale snaha zdôrazniť efekt priestrannosti použitím materiálov a minimalistickým prístupom k množstvu prvkov individuálneho dizajnu interiéru. Do takýchto interiérov sa výborne hodia zostavy nábytku so strohou dekoratívnosťou a funkčným charakterom. Priestor by mal byť konzistentný a priestranný. Za týmto účelom obmedzujeme počet zariadení a prvkov vybavenia na minimum. Dekorácia má byť vo forme nábytku a povrchovej úpravy stien a podláh.

meble industrialne

Nábytok v industriálnom štýle

Vzhľadom na to, že industriálny štýl miluje jednoduchosť a minimalizmus z hľadiska estetiky usporiadania interiéru, aj nábytok týmto štandardom vyhovuje. Nábytok v industriálnom štýle je zvyčajne vyrobený z dreva alebo kovu. Na druhej strane kolekcie, ktoré kombinujú tieto materiály, vytvárajú zaujímavé tvary s dizajnérskym charakterom. Industriálny štýl sa navyše čoraz častejšie spája s modernou estetikou, vďaka čomu interiéry dostávajú eklektický výraz. Krásne preto vyzerajú kolekcie nábytku z dreva doplnené kovovými prvkami, ktoré sú navyše obohatené o LED osvetlenie či presklenie. V industriálnych interiéroch vyzerajú skvele aj jednotlivé kusy nábytku, ktoré boli získané recykláciou alebo vyrobené nezávisle od regenerovaných či renovovaných materiálov. Takto sa v interiéroch často objavujú konferenčné stolíky z paliet, stoly s kolieskami, kovové lampy z nádob a vedier atď.

Meble w stylu industrialnym

– minimalistická dekoratívnosť,

– materiály: drevo,
kameň, tehla, kov,

– kovové lampy s tienidlami inšpirované vybavením výrobných hál,

– nábytok vyrobený z kovu a/alebo dreva,

– žiadne dekorácie na zútulnenie interiéru,

– vybavenie interiéru len nevyhnutným nábytkom a doplnkami,

– strohá estetika.

články